Wojciech Mastyna

Genetyczny niedobór prolidazy jest bardzo rzadką chorobą genetyczną. Niedobór proliny powoduje zaburzenie odporności komórkowej powodująca infekcje o gwałtownym przebiegu Wojciech przeszedł wielokrotne zakażenia ogólnoustrojowe, w tym sepsę z wstrząsem septycznym, zapalenie jelit, był hospitalizowany w CZDZ na żywieniu pozajelitowym, wielokrotne zapalenia płuc, zapalenia uszu z pękaniem błony bębenkowej, ropowica oczu, osteopenia, atopowe zapalenie skóry całego ciała, hiper IGE, owrzodzenia stóp i podudzi.
W Polsce niedobór prolidazy zdiagnozowany jest tylko w przypadku moich synów.
Wojciech jest dzieckiem słabosłyszącym, z zaburzeniem przewodnictwa słuchowego i chodzi do Szkoły Specjalnej dla dzieci słabosłyszących.
U obydwóch synów powstają trudno gojące się głębokie rany sięgające ścięgien i kości. Powodując olbrzymia bolesność i problemy z poruszaniem się.
Ze względu na rzadkość tej choroby( kilkanaście osób na całym świecie), jest tylko leczenie objawowe.
Potrzebne są duże ilości materiałów opatrunkowych ( gazy, gaziki jałowe, bandaże), płyny dezynfekujące (Oktanisept), do leczenia ran azotan srebra, aquacel Ag, argosulfan, antybiotyki, prontosan, NaCl, fibrolan. Leki doustne: vessel due F, polfilin, l-prolna jako substytut diety, hydroxyzinum, amertil.
Maści, płyny, szampon do skóry atopowej

Osoby chcące pomóc prosimy o dokonanie odpisu 1% podatku dochodowego w zeznaniu rocznym z dopiskiem „dla Wojciecha Mastyna” lub przekazanie środków finansowych w formie darowizny na konto

86 1090 2040 0000 0001 1113 9744 z dopiskiem dla Wojciecha Mastyna

Pozostali podopieczni